Jak czyścić drzwi dębowe: wskazówki dotyczące pielęgnacji

dębowe drzwi wewnętrzne stanowią piękny dodatek do każdego domu, tworząc naturalnie klasyczną estetykę, która harmonijnie współgra z praktycznie każdym stylem wnętrza. Po prostu nie można pobić wyglądu drzwi z litego dębu, ale jak każdy naturalny materiał, potrzebują odrobiny tlc, aby wyglądały jak najlepiej. Niezależnie od tego, czy z powodu zmieniających się temperatur sezonowych, czy po prostu z powodu zużycia życia rodzinnego, drzwi dębowe z biegiem lat mogą ulegać uszkodzeniom I plamom, dlatego opracowaliśmy łatwy przewodnik, jak czyścić drzwi dębowe I przywracać je do ich pierwotnego stanu. Dawna chwała. Pokażemy ci również, jak obchodzić się z dębowymi drzwiami, aby dłużej wyglądały jak najlepiej. A najlepsze jest to, że nie będziesz potrzebować dużej ilości wymyślnego sprzętu I narzędzi; tylko kilka prostych kawałków I kawałków.

drzwi_Porta_DUO

Jak czyścić drzwi dębowe

usuwanie plam z dębowych drzwi I utrzymywanie ich w dobrym stanie jest stosunkowo łatwym zadaniem; wystarczy odłożyć godzinę lub dwie, w zależności od tego, ile drzwi trzeba wyczyścić.

Będziesz potrzebować:

 • ściereczki do czyszczenia (najlepiej miękkie)
 • gąbka do mycia naczyń
 • czysty pędzel (do rowków I krawędzi)
 • czystej wody
 • płyn do mycia naczyń
 • oliwa z oliwek
 • lateksowe rękawiczki

Oto jak usunąć plamy z dębowych drzwi

Ta metoda działa dobrze zarówno na lakierowanych, jak I nielakierowanych drzwiach dębowych I jest bardzo prosta – wystarczy wykonać te proste czynności:

 

 1. Najpierw wytrzyj drzwi jedną z czystych, suchych ściereczek. Spowoduje to usunięcie kurzu I większości jasnych plam z drewna. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z kierunkiem naturalnego słojów drewna, zamiast wycierać je, I upewnij się, że szmatka jest całkowicie czysta I wolna od olejów lub wosków.

 

 1. Następnie załóż rękawiczki. Zanurz ściereczkę w czystej, ciepłej wodzie I wykręć ją, aby usunąć nadmiar wilgoci (nie chcesz, aby drzwi były zbyt mokre). Następnie wykonaj ten sam ruch czyszczący od pierwszego kroku, aby delikatnie wypolerować wszelkie plamy (zwróć szczególną uwagę na spód drzwi I okolice uchwytu).

 

 1. Jeśli nadal masz uporczywe plamy, czas wylać płyn do mycia naczyń. Wystarczy dodać niewielką ilość tego do ciepłej wody, ponieważ zbyt duża ilość może uszkodzić drzwi. Możesz również dodać kroplę białego octu I odrobinę oliwy z oliwek I wymieszać (pomogą one usunąć wszelkie uporczywe plamy, a także nadadzą połysk twojemu drewnu), ale jest to opcjonalne.

 

 1. Zanurz gąbkę do mycia naczyń w miksturze I wyciśnij ją, aby usunąć część nadmiaru (nie chcesz, aby spływała mokra). Wyciśnij niewielką ilość na powierzchnię dębowych drzwi, a następnie przetrzyj ją, nadal zachowując naturalne słoje drewna. Upewnij się, że używasz czystej, suchej szmatki, aby natychmiast wytrzeć pozostałą wilgoć, ponieważ nie chcesz, aby woda zbyt długo pozostawała na drewnie.

 

 1. Na koniec weź pędzel I użyj go do wyczyszczenia wokół wykończenia drzwi wewnętrznych, klamki oraz wszelkich naturalnych pęknięć lub szczelin w powierzchni drewna. Usuwa wszelkie drobinki kurzu I brudu z trudno dostępnych miejsc. Następnie za pomocą czystej, suchej szmatki wyczyść klamkę I usuń kurz I ślady palców.

 

Jak często należy czyścić dębowe drzwi?

To dobre pytanie. Każde czyszczenie jest lepsze niż żadne, ale zalecamy czyszczenie wewnętrznych dębowych drzwi przynajmniej raz w miesiącu, a najlepiej co tydzień, jeśli masz bardzo zajęte gospodarstwo domowe. Im częściej to robisz, tym łatwiejsza praca, ponieważ za każdym razem będzie mniej plam I brudu do usunięcia.

Jak leczyć dębowe drzwi?

Życie rodzinne może być trudne dla twoich wewnętrznych dębowych drzwi. Dąb to twarde, lite drewno, ale nadal potrzebuje od czasu do czasu trochę tlc, aby zachować swój wygląd I przedłużyć żywotność twoich drzwi. Regularne czyszczenie doskonale nadaje się do usuwania nieuniknionych plam I kurzu, ale można również okresowo smarować dębowe drzwi wewnętrzne olejami I woskami, aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się brudu I dodać lśniącego połysku temu pięknemu, bogatemu w kolory drewnu. Oto nasz poradnik, jak dbać o dębowe drzwi w twoim domu:

 

Będziesz potrzebować:

 • arkusz przeciwpyłowy
 • ściereczka z mikrofibry
 • szeroki pędzel I kuweta do malowania
 • taśma maskująca
 • pad wykończeniowy (niska ziarnistość)
 • papier ścierny
 • puszka wybranego przez ciebie oleju do drzwi

Uwaga dotycząca obrobionych I niepoddanych obróbce drzwi dębowych

Jeśli twoje dębowe drzwi nie zostały jeszcze poddane obróbce, po prostu postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami. Jeśli jednak twoje drzwi były już w przeszłości olejowane, warto najpierw wykonać test płatkowy na małej powierzchni, aby zobaczyć, jak nowy olejek osadza się I reaguje – jest to szczególnie ważne, jeśli nie masz pewności, czy stosujesz ten sam olej, co podczas ostatniej obróbki twoich drzwi. Gdy będziesz zadowolony, że nowy test płatkowy oleju wygląda dobrze, możesz przystąpić do następujących kroków dotyczących obróbki dębowych drzwi.

Zanim zaczniesz:

przed rozpoczęciem obróbki dębowych drzwi należy podjąć środki ostrożności I środki ochronne. Po pierwsze, dobrze jest założyć odzież ochronną, kombinezon, fartuch lub coś starego, co nie przeszkadza, że ​​się zakurzy I zabrudzi.

 

Po drugie, w razie potrzeby należy rozłożyć płachty przeciwpyłowe, aby chronić podłogę, I upewnić się, że pomieszczenie jest dobrze wentylowane, otwierając okna lub pracując na zewnątrz, w warsztacie lub garażu. To prowadzi nas do naszego ostatniego środka przygotowawczego; będziesz musiał zdjąć dębowe drzwi z zawiasów I położyć je płasko na dwóch kozłach, a także usunąć cały sprzęt, taki jak zawiasy I uchwyty. Jeśli w twoich drzwiach jest jakaś szyba, przed rozpoczęciem upewnij się, że te obszary są odpowiednio zakryte.

 

A oto jak potraktować dębowe drzwi olejem I woskiem:

 1. Upewnij się, że drzwi są czyste I suche, a następnie dobrze wymieszaj olej do drzwi pędzlem I dodaj niewielką ilość do kuwety z farbą.

 

 1. Weź szeroki pędzel, załaduj trochę oleju z tacy I zacznij nakładać go na powierzchnię dębowych drzwi długimi, równomiernymi pociągnięciami. Podobnie jak w przypadku czyszczenia, podczas czyszczenia dębowych drzwi należy zawsze szczotkować zgodnie z kierunkiem słojów drewna.

 

 1. Po pokryciu całej powierzchni ściereczką z mikrofibry delikatnie zetrzyj nadmiar oleju, nadal poruszając się w kierunku słojów. Poczekaj, aż drzwi wyschną zgodnie z instrukcjami na wybranym oleju do drzwi, zwykle jest to około 4 godzin.

 

 1. Po wyschnięciu drzwi wymagają denibbingu. Jest to proces usuwania niedoskonałości w wykończeniu olejnym między warstwami I należy go wykonać za pomocą podkładki wykończeniowej. Oczyść całą powierzchnię padem, uważając, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku. Teraz powinieneś mieć gładką powierzchnię bez niedoskonałości.

 

 1. Dodaj drugą warstwę oleju, powtarzając kroki 3 do 4.

 

 1. Gdy ostatnia warstwa wyschnie, odwróć drzwi I powtórz cały proces po drugiej stronie. Teraz możesz również naoliwić górę I boki drzwi, aby zapewnić im najlepszą możliwą ochronę.

 

 1. Po wyschnięciu całych drzwi można ponownie założyć klamki, odsłonić wszelkie przeszklenia I ponownie zawiesić drzwi. W przypadku przyszłych uzupełnień olejowych możesz po prostu nałożyć jedną świeżą warstwę oleju, zamiast potrzebować dwóch.

Jak często należy konserwować drzwi dębowe?

O ile czyszczenie dębowych drzwi powinno odbywać się co miesiąc lub co tydzień, o tyle olejowanie I pielęgnacja dębowych drzwi powinno być wykonywane tylko raz na trzy lata. To tylko przewodnik – jeśli uważasz, że twoje drzwi wyglądają na trochę zmęczone, być może nadszedł czas, aby je poddać leczeniu.

 

Teraz już wiesz, jak obchodzić się z dębowymi drzwiami I jak je pielęgnować, możesz cieszyć się naturalnym pięknem tego wspaniałego drewna w swoim domu przez długie lata. Lub, jeśli twoje drzwi wyglądają na zbyt zmęczone I zniszczone do renowacji, możesz zdecydować, że chcesz je wymienić na coś nowego. W Hermes Warszawa oferujemy niesamowitą gamę drzwi z litego dębu w różnych stylach I wzorach, idealnych do odświeżenia twojego domu.