Aranżacja małego mieszkania zgodnie z Feng Shui

Tutaj uwagę zwraca się dosłownie na wszystko: ważne jest nie tylko prawidłowe rozmieszczenie mebli, ale także kierunek okien i drzwi, kształt i kolor umeblowania. Tylko przestrzegając wszystkich praw Feng Shui można osiągnąć harmonię, wewnętrzną równowagę i w rezultacie swobodne uwalnianie pozytywnej energii Qi. Jeśli nadal możliwe jest uwzględnienie wszystkich kanonów starożytnej praktyki taoistycznej w dużych mieszkaniach, to co z feng shui w małym mieszkaniu?

 

W przestronnym domu zawsze jest miejsce na umieszczenie talizmanów, zmianę przeznaczenia pomieszczeń, ustawienie mebli w odpowiednich miejscach, ale co z właścicielami jednopokojowego mieszkania, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy? Absolutnie nie jest konieczne pozbycie się przedmiotów niezbędnych do życia; w razie potrzeby nawet niewielkie mieszkanie można uporządkować zgodnie ze wszystkimi prawami Feng Shui.

feng-shui

W sypialni niepożądana jest obecność sprzętu AGD – telewizora, komputera i innych przedmiotów.

 

Półki lub obrazy nie powinny znajdować się bezpośrednio nad łóżkiem, ponieważ utrudniają przepływ i krążenie energii. Ponadto przedmioty zawieszone nad głową mogą po prostu oderwać się i spowodować fizyczne obrażenia osoby.

 

Samo łóżko musi być umieszczone we właściwym miejscu. Podczas snu organizm przywraca siły i zdrowie, a przedmioty, które zaburzają ten proces (rośliny doniczkowe i okno kradnące pozytywną energię) należy stąd usunąć. To samo dotyczy technologii (telewizja, centrum muzyczne, komputer) – uwalnia negatywną energię.

 

W mieszkaniu jednopokojowym, gdzie liczy się każdy metr kwadratowy, należy wykorzystać wszystkie pomieszczenia: kuchnię, łazienkę, spiżarnię, toaletę.

 

Kuchnia

W tej strefie łączą się dwa mocne żywioły – woda i ogień. Ich kontakt może prowadzić do konfliktu, a żeby temu zapobiec, należy jak najdalej od siebie oddzielić piec i zlew.

 

Jeśli pomieszczenie jest małe, a nie da się tego zrobić, można je zneutralizować, instalując między nimi trzeci element (drewniany stół, na przykład stół jadalny hamptony ), który posłuży jako harmonijne przejście.

 

Korytarz

Drzwi wejściowe powinny być zawsze czyste – to przez nie energia Qi dostaje się do domu. Drzwi wejściowe muszą być dokładnie umyte i zamknięte. Zgodnie z zasadami feng shui korytarz małego mieszkania również powinien być w porządku, brud i kurz nie powinny pozostawać w magazynie na odzież wierzchnią.

 

Łazienka

Zgodnie z praktyką taoistyczną przez toaletę i łazienkę ucieka pozytywna energia. Aby temu zapobiec, drzwi do łazienki powinny być zawsze szczelnie zamknięte. Powinieneś również zachować pokrywę toalety. Jeśli łazienka w małym mieszkaniu jest połączona, zdecydowanie zaleca się oddzielenie wanny i toalety co najmniej parawanem.

 

Musisz przestudiować układ swojego mieszkania i określić, w której strefie znajduje się każdy pokój. Jeśli np. łazienka znajduje się w strefach zamożności lub zdrowia, to nie jest to bardzo dobra sytuacja, a w celu naprawienia sytuacji drzwi do łazienki powinny być lustrzane. Ta technika wygładzi niewłaściwe umieszczenie.

Spiżarnia

Spiżarnia nie powinna zamieniać się w magazyn niepotrzebnych rzeczy. W nim wszystko powinno być racjonalnie i wygodnie zorganizowane, dla każdego przedmiotu określa się jego miejsce.

 

Balkon

Na loggii lub balkonie często przechowuje się rzeczy, których szkoda wyrzucić: stare narty, nieużywany sprzęt do ćwiczeń, szklane butelki, ubrania i inne śmieci. Takie postępowanie jest kategorycznie odradzane, konieczne jest opuszczenie lokalu. Według Feng Shui optymalną formą balkonu w małym mieszkaniu są lekko zaokrąglone lub ścięte narożniki zewnętrzne.

 

Okno

Jeśli widok z okna mieszkania jest przygnębiający (z niego widać garaż, konstrukcję, kosze na śmieci), to negatywnie wpływa to na energię domu. Aby zablokować dostęp negatywnej energii, na parapecie należy umieścić lustro. Możesz użyć zwykłego małego lusterka stołowego, wystarczy, aby skierować destrukcyjną energię z domu, zwracając ją tam, skąd pochodzi.

Pomóc w tym mogą również talizmany (figurki 3 wojowników, niebiańskich lwów i innych). Muszą być umieszczone przodem do okna. Aby chronić dom przed przenikaniem negatywnej energii, eksperci Feng Shui zalecają otwieranie żaluzji lub zasłon do minimum. Jeśli jednak zabezpieczysz parapet lustrem lub talizmanem, negatywna energia nie przeniknie do domu.

 

Cechy feng shui w małym mieszkaniu

Ze względu na specyfikę mieszkań jednopokojowych – ich niewielką powierzchnię – dość trudno jest udekorować każdą strefę kolorami zalecanymi przez Feng Shui. Urządzając takie mieszkanie, właściciele powinni przede wszystkim zwrócić uwagę na praktyczność i funkcjonalność. Stosując się do zaleceń praktyki taoistycznej ważne jest, aby nie zapominać o własnym komforcie, gdyż nawet niewygodne mieszkanie umeblowane w pełni zgodnie z wymogami starożytnej nauki chińskiej nie pobudzi harmonijnego ruchu witalnej pozytywnej energii. Aby połączyć oba te zadania – komfort i zalecenia Feng Shui – najlepiej podzielić pokój na strefy. Można to zrobić, opierając się na niektórych sektorach Bagua. Za pomocą tej techniki możesz określić obszary funkcjonalne mieszkania.